SİLAHIMA VEDA

Her nasılsa, pertavsızın hep piştov gibi bir silah olmasını düşlemişimdir. Değilliği benim için büyük düş kırıklığı oldu.

Tabanca koleksiyonuna, silahlara veda. Domdomlular, adaptörlüler hurdaya gidecek. Bunlar casus kuşumdan dökülen kehanet gibi bölük pörçük bilgiler. Bende kendisine yakın silah bilgisi olmadığını göz önüne alsa, dikkatlice anlatmanın hiç zevki kalmayacağı belli.

Nagant Rus toplu tabancası. Sistemi Usa’daki gibi. Double action olanları var. Silindirik kurşunlu ve çok pis, yüksek enerjili. Bir de, Rus kartuşu uzundur, çok fazla barutludur. O türüne raykıran derler. Adını hak eder.

Parabellum: Bir tip yukarı doğru sürgülü silah. “Para” diye bir uzun kurşun türü vardır. Walther PPK’larda uzun kurşun veya kurz kısa kurşunu kullanılabiliyor. Tabanca namlusu uzun veya kısa olabiliyor. PK olunca daha uzun oluyor, Sean Connery’de bunun uzunu var.

Kalibrede çok çeşit var. Örneğin 4,5 mm var. 0,177 = 4,6 mm dengi. Vietnam’da Amerika büyük kartuşlu ufak kalibreli kurşun kullandı. Bunlar otluk arazide kullanılıyor. Değmelerde fazla yön değiştirmesin diye ince. Kurşun vücuda değince açılıyor, vida gibi spiral sarıyor, İç organları karıştırıyor. Çıkış deliği olursa organları da dışarı götürüyor, sürüklüyor.

Domdom, Rus silindirik kurşunudur. Çıkış deliği büyük olur, organları dışarı doğru söker. Kullanımı yasak ama yasak dinlenilmiyor. Domdom kurşununun ağzına testereli bıçakla (+) işareti yapılıyor. Böylece pirinci açılıyor. Faullü dövüş gibi. Öyle bir kurşun kol kopartabilir. Meraklısı domdom yapımında, kullanılmış/atık plutonyum arıyor. O dağılma özelliğini artırıyor, kurşun un gibi gidiyor, sıkışarak un gibi dağılıyor. Patlayınca yakıtı tümden alıp sonra itmeye başlıyor. Kurşun tabanca namlusundaki raylara, yiv-setlere oturuyor. sıkışma ve sıkıştırılarak itilme sonucunda kurşun namlunun ucundan dönerek çıkıyor. Ucu ile arkası artık çıktıktan sonra yer değiştirmez oluyor. Roket gibi davranıyor, giriciliği artıyor. Top güllesi gidişinde ise yuvarlak top güllesi ön arka yer değiştirmeleri yaşar. Bunun yanı sıra gülle atan tüfekler (çifteler) de var. Çok hızlı gönderilen kurşun, giderek erimiş hale dönüyor, deriye dokunduğunda düzleşiyor. o zaman parçalayıcılık ve dağılma oluyor. Plutonyumlu ise toz haline geliyor, enerji tamamen vücutta kalıyor, böylece çok zarar veriyor.

Fizik bilimini patlayıcıda yoğunlaştıranlar var. Tek kurşun alan silah var. Bunun barutu ayrı konuyor. Hap gibi. Çok sert çelik. Sert kap içinde oturuyor ayrıca. Nereye varırsa dağıtır, duman eder. Yaşlılara Yer Yok’un silahı gibi.

Kuş habercimin tabanca ama kırma gibi olan silahı vardı. Kanatlı mermisi var ucunda. Bu tip mermi, kanatlı olduğundan dönüyor. Hızlı değil ama ağır, kütleli. Enerjisi, torku fazla. Vücuttan çıkamıyor, içeride sönümleniyor, enerjisini karna aktarıp zarar veriyor.

Tingle berbat bir alet. Kısa barutlu. Deneyince çok kapasiteli çıktı. Bir zamanlar ruhsatsız silah iken özel ruhsatlıya çevrildi. Namlusu aynasızlara teslim ediliyor. Bak, onu müzeye vermeyi deneyebilirdi. 1884 model silahı da vardı. Onun çeliğini bir şirkete özel şekilde sertleştirtti.

Avusturya çeliği çok iyidir. Artık diğerlerinden farklı değil. Almanlar mekanik dövmeyi çok kullanıyor. Dövme, molekülle iletişim gibi, konuşmak gibidir. Mavi renkli çelik şeritler var. Telle birleştirip bağlıyorlar. Sonra fırına koyuyor, peşinden mekanik dövüyor, şeritleri birbirine kaynatıyorlar. Şeritler kaynadıktan sonra namlu içini elle yapıyorlar. Namlu dişidir. Şerit halinde ısıtıp, geri geri dövüyorlar. Dövülenler kaynıyor, yiv set oluyor, çıkartıyorlar. İçine uyacak şekilde ısıtıp soğutuyorlar, çelik rengarenk oluyor. Sarıldığı belli. Damas çeliği (damascus, şam çeliği) diyorlar. Yay gibi yapıldığından patlatılamıyor, açılıyor, esniyor.

Mermiden başka, ağızdan dolma silah da yapıyorlar. Muhteşem. Kuyruğa girmek gerekir, pahalı ve sıralı. Poligonda deneme ateşi var. Deterjan atılıyor, namlu sıcak suya atılıyor. Antipas sıkılıyor. Sağlamdır, sabunla yıkanabiliyor. Barut kalıntıları için. Silahları içinde, elden en son Walther çıkacak.

Silah, silaha hakim olacak insan ister. O artık yaşının geçtiğini kabullenmiş. Ağzının tadını bozmayıp parkur değiştiriyor. İnsan, zamanla silahşör gücünü kaybediyor. Gücü yetmediği zaman, telafi için silaha el uzatır; ateşli silah etiğini sıfırlamış olur.

Skeet atan bir arkadaş-oğlu var. Müthiş ve enteresan bir çocuk. Attığını hiç kaçırmıyor. Çocuk atış talimlerine, onu taklitle başlamıştı. Şimdi onun mirasçısı, ardılı sayılır. Oğlanı atışta ziyaret etmiş. Müzeye silah bırakabilmek için gazete ilanı vermesi gerekiyor. Silahları hafife alıyorlar. Kızmış onlara, artık müzeye vermek istemiyor. Her silahın tarihçesi var. Silahları, hakkı olan saygıyı görmeyeceklerse kimse ellemesin. Bu biraz da eski, köklü bir dükkanın kapanması gibi.

Topraktan, çürümekten çıkardığı Colt‘un Peacemaker’ı varmış. Zamanında Colt şirketi İkinci Abdülhamit’e göndermiş. Öyle birkaç tane beyaz, paslanmaz çelik tabanca var. Vatanım Sensin’de Eşref Paşa’nın elinde vardı bunlardan. Yeşilçam’da sinemacılar, zamanında çok güzel, örnek silah seçimleri yapmışlar. O tabancayı filmde görmek hüzünlüydü, zevkliydi, inanmadı ve şaşırdı. Skeet hareketli hedef demek. Atıcı arkoğlu bir çocuk kovboy gibi. Dedesinin mücevher dükkanını yönetiyor. Dedesi artık beleş mücevher, altın vermeye başlamıştı. Külçe altın satıyorlar. Hareketli çocuk bu dükkanda sıkılıyor. Ava çıkıyor, en az iki çulluk vurup geliyor. Domuz da vurabiliyor. İyi kasap ve ahçıdır.

Kendisi fotoğrafçı olsa acayipti, daha verimkardı. Silahtan vazgeçerken belki şimdiye fotoğrafa geçmişti. Zamanında 2000’lik bir teleobjektif almış. Bu objektife KGB’den kabza almış. Sabit dayanmazsan titrer, görüntü bozulur. Sinir bozucu tiplere dürbünle bakıyordu. Uzaktan fotoğrafını çekip, artı işareti kondurup, “değmedi sanma!” diye mesaj gönderiyordu. Bir ara Altınoluk’ta dolaşıyordu. İki kız -profesyonel seksçiler- var orada. O balık gibi suya girip çıkıyor, eşi keskin göz, antika hazine arıyor. Kızlar allahlık beybaba sanıp ona yaslanıyorlar, sürtünüp dalga geçiyorlar. Oradan uzaklaşmış ve dürbünlü fotoyla, ona hafif şaşkın bakışlarını yakalayıp resimlemiş. Asıl onun kendileriyle dalga geçtiğini anlamışlar. Bir yıl sonra mı ne Bodrum Bağla’dan geçiyordu. Durakta yolcu dolu. İki kız duruyor, işaret ettiler, bir baktı -bunlar. Tanıdılar mı? “Nereye?” demiş kızlar. “Nasıl, atayım mı sizi Bodrum’a?” “Ben sizi indiririm, devam edersiniz.” Fotoğraflarını göstermiş kızlara. Kızlar kırmızı. Alemsiniz demişler. Silmiş sonra o fotoğraflarını. Hani uzun vadeli de avcı. Bakana her yerde ayrı bal var. Örneğin süslü Araplar var, çarşafın altı boş, süsün altında. Adam vurmak gibi fotoğraf, bir yerde.

***

“Cezayı bitirdik çıktık. Bunun şerefine İbrahim bana bir takım kopuk elbisesi yaptırdı. Halep şalvarı, rengi siyah da ceplerinin ağzı, paçaları siyah ipek kaytanla işlemeli. Belimde Tosya kuşağı. Lacivert sako, bir Sivas kaması… Bir de nagant taklidi tabanca… Arkadaşım, İzollu Mustafa diyorlar. Biz hapisteyken o kerhanede dost tutmuş. Deli Hatun isminde çirkin bir karı. Çirkin ama sesi güzel. Bir de beni çok sever. Ben ilk defa kerhaneye gidiyorum.” Kemal Tahir – Karılar Koğuşu

“Derken beyim… Oğlan, işi ben meydana çıkarırım, diyor. Oğlan hafiye… Evvelce bir filmde görmüştüm. O zamanki tabancası toplu tabancaydı. Bu sefer Brovnik almış. Bir tabanca ama, kız gibi… (…) Bu ne biçim bir haydut? Ben hiç böylesini görmedim. Bir ayağı tahta olmalı. Giderken ‘tan… tan… tan… tan’ vuruyor. Birisini de sokakta öldürdü.” Kemal Tahir – Karılar Koğuşu

Mehmetİbish tarafından yayımlandı

Bu benim , içimden gelenleri, parmağımdan taşanları yazarak, gözümden dökülenleri fotoğraf olarak paylaşacağım, sevdiğim ve etkilendiğim filmleri yorumlayıp, favori kitaplarımdan küçük alıntılar yaparak edebiyatçılık, sanatseverlik havalarına gireceğim kişisel bloğum olsun.

Birisi “SİLAHIMA VEDA” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: