ŞÜKRE EVETİNE EVET

Şükre/şükrüye reddiye düzene yanıt ve kucaklamamdır:

Canı isteyen ve gerek duyan herkes doğruyu söylemekte özgür görevli. Haksızlığa karşı doğruyu bağırsın, hatta doğruyu değil arzusunu haykırsın. Bütün haykırmalara karşın yine de her doğan, “bir çift” nefes alan (bir soluk alan, bir soluk veren) herkes o ilk nefesle yaşamın bütün acılarını haklamış denklemiş olur, zorunlu kâra geçmesi başlar. Böylece ikinci soluktan başlayarak birey doygun, potansiyel mutlu, ödüllendirilmiş, kârda, sevilmiş ve onaylanmıştır.

Bütün yaşam acılarımız ilkin beynimiz daha zehir çalışsın diye ikincin ve asıl gönlümüz yüreğimiz açılsın, ummanlarla birleşsin diyedir. Yaşam, kiracısı olduğumuz bir daire, fabrika veya kripto paradır; bütün yaşam-parasını ve satın aldıklarını geri teslim etmezden önce bakılası olan şey hücreysek hücre, çocuksak çocuk, adamsak adam olarak, ölmeden önce yaşayıp yaşamadığımız olacaktır. Ölmezden önceki süresi boyunca yaşamayanlara ne acı, ne yazık.. Öylesi kişi kâr ve para basan bir fabrikanın içinde canı sıkkın pinekleyen, aksi ihtiyar fabrikatör gibi olacaktır. Acı ve adaletsizlikler de yaşam festivaline dahildir, hasım ve düşman kardeşlerimizle kapışmak da bayrama dahil ve serbesttir. Hiçbir emelimizden geri kalmayalım, iyigüzel olmayanla istediğimiz düzeyde ilişki kuralım, yine de varoluşun baştan kazançlı, filmin baştan doyurucu olduğu bir sinema salonuna girmek olduğunu akılda tutalım. Bu, birbirimizden daha ileride-geride değil, doğmamış ve doğmayacaklardan ileride olduğumuz bir denklem.

Bu anlatımım bir kanıtlama değil, bir önkabullü tümdengelimsel paradigmadır. Bu paradigma için Tanrıya, meleklere dahi gerek yoktur, ama onlarla birlikte daha kolay kavranır olabilir.

Yaşam her zaman, her anında tam dozdur. Yaşam bir gündür, sonsuz bugün, bu an, şimdi yani şimdiki geçmiş zamandır. Yaşamda ölüm zaten vardır. Ama ölümde yaşam olabilmesi için insanın yaşaması, çile ve zevklerin önceden bilinmeyen çemberlerinden geçmesi gerekir. Sıkıntı (çilesi) şükranın, olgunlaştırıcı çilenin bir formu/taslağı olabilir. Çile çeken, zorluklara göğüs geren, yine de hamdolsun diye şükürlü davrananlara içim gidiyor, çok güçlü olduklarını görüyorum. Kendim çile uzmanı olmadığım halde onlara bir omuz veresim geliyor. Bula bula bir hayır dua buluyorum: “Şükürün yüzüne gülsün.”

Yaşam çilesinden değil de yaşam korkusundan kurtuluş yolu: Tek bir soluk alıp verme döngüsüyle (tek bir nefesle) tüm zorluk ve acıları yenen bir fiziksel yaşam doyuncu aldığımız, sunulduğumuz veya kendimize sunduğumuz.. Doğrudur. Bu formül benim içimde, Nietzsche’nin önerdiği “büyük yaşam evet” inin kendime uyarlanmış hali. Kuru bir teslimiyetçilik değil, bütün içerimleriyle birlikte mutlak teslimiyetçilik.

***

Özgür değiliz, evetiz!
Hayır demek özgürlükse-

İç kararsızlığa hayır!
İç savaşsızlığa evet!
İç barışsızlığa hayır!

Sevginin, evet, insanını küçültmesi, alçakgönüllendirmesi gerekiyor. Belki bu evrensel işlevi veya işlev çıktılarından farkedilir biridir.

Hayır (girişkenlik ve kimlik için) gereklidir; evet kutsaldır. Evet büyülüdür. Büyülü cümle “Açıl susam açıl!” ise, büyülü sözcük Evettir. Doğudaki kutsal sözcük/mantra om! (aum) içinde yoğun evet barındırıyor mu? Batının yani Ortadoğu’nun mantrası ohh/ahh ise o evet’i hem sevinç hem üzünç formunda yoğun yoğun içerir.

Mehmetİbish tarafından yayımlandı

Bu benim , içimden gelenleri, parmağımdan taşanları yazarak, gözümden dökülenleri fotoğraf olarak paylaşacağım, sevdiğim ve etkilendiğim filmleri yorumlayıp, favori kitaplarımdan küçük alıntılar yaparak edebiyatçılık, sanatseverlik havalarına gireceğim kişisel bloğum olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: